To nie kaprys czy usilny pomysł na wyróżnienie się z tłumu innych właścicieli psów – wykupienie polisy dla naszego podopiecznego gwarantuje nam – w razie nagłego wypadku – zwrot kosztów leczenia zwierzaka, a także ewentualną pomoc w sytuacji, gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Z udziałem naszego czworonożnego wychowanka…
Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego, winni jesteśmy zwrot kosztów temu, kto w wyniku naszego działania ucierpiał – jeśli więc pies zniszczy żywopłot sąsiada, rozkopie mu ogródek lub zrobi tunel w drzwiach jego garażu, możemy równowartość szkód pokryć odszkodowaniem z ubezpieczenia. Najpierw jednak musimy zgłosić w danym towarzystwie, że jesteśmy zainteresowani taką usługą i – po przejrzeniu wielu ofert – wybrać najlepszą dla siebie oraz dla naszego psa.
W Polsce zwierzaki te dzielą się na: rasy agresywne i pozostałe, czyli te pozornie bezpieczne dla otoczenia. Wiele się jednak słyszy, że dotąd – serdeczny dla wszystkich – mieszaniec nagle rzucił się na dziecko idące ulicą lub zaatakował listonosza. Jeśli ubezpieczyliśmy się od takich drastycznych okoliczności, w sądzie mamy mocny argument na to, że należycie troszczyliśmy się o naszego podopiecznego. I że jego dotychczasowe zachowanie skonsultowaliśmy z lekarzem weterynarii. Albowiem tylko na podstawie ważnych szczepień i aktualnych badań, możemy starać się o wykupienie ubezpieczenia dla psiaka. Zaś właściciele ras agresywnych – OBOWIĄZKOWO – muszą wykupić taką polisę! Podobnie jak w wypadku obligatoryjnego – samochodowego ubezpieczenia oc, ubezpieczenie zwierzaka jest konieczne, jeśli nabyliśmy psa rasy: amerykański pit bull terier, buldog amerykański, dog amerykański, rottweiler, owczarek kaukaski, pies kanaryjski, pies z Majorki, tosa inu, akbash dog, tzw. moskiewski stróżujący oraz anatolian karabash.
W wypadku pozostałych odmian wykup polis zależy od nas samych – jeśli mamy psa wystawowego, sportowego championa czy trenera-dogoterapeutę, stajemy przed dylematem podobnym do tego, jaki przeżywają wielbiciele swych drogocennych samochodów. Wykupić ac czy nie? Na pewno warto zainwestować dodatkowe fundusze, zwłaszcza gdy jeździmy z naszym czworonogiem na rozmaite wystawy lub zawody. Wówczas kontuzje czy inne dolegliwości zdrowotne wyrzucają naszego pupila z obiegu, a nas narażają na wysokie koszty błyskawicznego leczenia. Psy pracujące z ludźmi także powinny mieć ważną polisę – choć wytresowano je, by służyły człowiekowi, są wciąż jednak zwierzakami – a te mogą nieraz przejawiać zachowania agresywne – zwłaszcza gdy są zmęczone, zestresowane czy odczuwają jakikolwiek ból lub dyskomfort psychiczny / fizyczny. Ponadto, prowadząc na przykład działalność usługową, polegającą na popularyzacji dogoterapii, zapewnijmy swoim pracownikom stosowne świadczenia. Choćby nawet tymi pracownikami były nasze pieski.