Pytanie to pojawia się za każdym razem, gdy chcemy na dłużej wyjechać poza granice naszego kraju. Nie jest niczym odkrywczym, że odpowiednie ubezpieczenie może uchronić od poważnych kosztów w przypadku konieczności leczenia w obcym szpitalu.
Przed każdym wyjazdem za granicę warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Nie zawsze jest to jednak konieczne.
Z biurem podróży
W przypadku zorganizowanego wyjazdu, polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj jest wliczona w jego koszt i to biura wykupują dla nas polisę. Natomiast tak się składa, że są to najtańsze ubezpieczenia, dlatego warto sprawdzić na jaką kwotę jesteśmy ubezpieczeni. Nie powinna opiewać na kwotę mniejszą niż 200 tys. zł. a w niektórych przypadkach nawet większą, jeżeli wyjeżdżamy do krajów, gdzie koszty leczenia są najdroższe.
Na własną rękę
Nie ważne czy jedziemy do krajów Unii Europejskiej, czy poza jej granice, dodatkowe ubezpieczenie może zawsze okazać się przydatne. Ofert jest naprawdę dużo i w zasadzie każda firma ubezpieczeniowa może zapewnić respektowaną za granicą polisę. Najpopularniejsze są ubezpieczenia turystyczne, które w pakiecie zawierają zwrot kosztów leczenia w trakcie hospitalizacji, następstw nieszczęśliwych wypadków i OC. Dodatkowo można także ubezpieczyć sprzęt sportowy, zwierzaka czy bagaż. Najlepsze polisy zapewniają także pomoc prawną, a także wynajęcie zmiennika kierowcy.
Jeżeli trudno się nam zdecydować na konkretną ofertę, warto skorzystać z porównywarek internetowych i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Większość firm daje również możliwość zawarcia umowy przez internet.
Trzeba pamiętać, że polisy nie pokrywają szkód i kosztów leczenia, jeżeli do wypadku doszło pod wpływem alkoholu!
EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest honorowana we wszystkich państwach UE i uprawnia do korzystania z opieki medycznej i przychodni wchodzących w skład powszechnej służby zdrowia. W przypadku leczenia w prywatnych szpitalach nie będziemy mieli możliwości odzyskania poniesionych kosztów. O taką kartę mogą się ubiegać osoby ubezpieczone w NFZ i ich rodziny. Aby wyrobić kartę należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale NFZ i przedłożyć dokument potwierdzający odprowadzanie składki (np. ostatni odcinek emerytury lub RMUA). Najczęściej możemy ją odebrać jeszcze tego samego dnia.
Karta nie zawsze jednak zagwarantuje pełne darmowe leczenie, szczególnie w krajach, w których publiczna służba zdrowia jest płatna. Co ważne – nie licząc studentów, emerytów i rencistów – karta jest ważna tylko dwa miesiące.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dobrą alternatywą może być także karta Euro26, która przeznaczona jest dla osób od 5 do 30 roku życia. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia również szereg innych zniżek w 38 państwach.
Więcej na jej temat tutaj