Polisa na życie jak sama nazwa wskazuje jest czymś co towarzyszy nam nieodłącznie przez dłuższy czas. Nie jest to rodzaj umowy zawieranej na dwa tygodnie czy miesiąc, ale na kilka, a nawet kilkanaście lat.
W związku z tym decyzja o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia powinna być przemyślana i skrupulatnie przeanalizowana.
Na samym początku zastanówmy się ile pieniędzy jesteś w stanie odkładać aby nie poczuł tego Twój budżet. Składka nie może być zbyt wysoka. Musimy bowiem nastawić się na to, że będziemy taką ilość pieniędzy przeznaczali na ubezpieczenie każdorazowo dwanaście razy w roku.
Większość z nas decyduje się na polisę podstawową. Takie ubezpieczenie chroni przede wszystkim naszych bliskich na wypadek naszej śmierci, śmiertelnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
Tego rodzaju polisy zawierane są na jakiś określony czas. Po jego upływie, jeśli nic nam się nie stanie umowa zostaje rozwiązana.
Takie ubezpieczenia mało kosztuje. Zazwyczaj jest to od 30-60 zł miesięcznie.
Innym ubezpieczeniem jest polisa emerytalna. Polisa emerytalna daje nam dodatkowy zastrzyk pieniędzy w momencie dożycia pewnego określonego w umowie wieku.
Jest szczególnie polecana dla wszystkich tych, którzy obawiają się z czego będą się utrzymywali na emeryturze. Tradycyjnie jak w każdym tego rodzaju ubezpieczeniu składki płacimy co miesiąc.
Trzecim rodzajem polisy jest polisa inwestycyjna. Ubezpieczyciel wówczas skupia się na inwestowaniu powierzonych mu pieniędzy w dany fundusz.
Różnią się one od innych polis tym, że składki zazwyczaj są odprowadzane jednorazowo.
Sami wybieramy, w jaki fundusz mają być inwestowane nasze pieniądze: akcyjny, obligacyjny, zrównoważony czy jakiś inny. Wszystko zależy od tego, ile możemy zaryzykować i jakich zysków oczekujemy.
Niebezpieczeństwo tego ubezpieczenia polega na tym, że musimy pamiętać, o tym że do momentu przejścia na emeryturę nie będziemy wiedzieli, ile tak naprawdę dostaniemy.
Ważną zaletą polis inwestycyjnych jest to, że w przypadku naszej śmierci pieniądze zgromadzone na koncie ubezpieczeniowym trafiają do osoby wskazanej w umowie.
Zanim podpiszemy umowę:
- upewnijmy się kiedy możemy z umowy zrezygnować i na jakich warunkach,
- w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może nie wypłacić nam pieniędzy,
- jakie są koszty dodatkowe umowy,
- jakie ceny i warunki ubezpieczenia mają inne firmy.