Zakup samochodu z rynku wtórnego to nie lada wyzwanie. Poszukiwanie odpowiedniego modelu z wymarzonym silnikiem, odpowiednim przebiegiem a wreszcie w wybranym kolorze może zająć sporo czasu. W ferworze poszukiwań auta, które spełni nasze wymagania, pośród wycen, oszacowań i sprawdzania stanu technicznego, nie można zapomnieć o formalnościach, które pozwolą nam w spokoju cieszyć się nowym nabytkiem. Choć wiele osób tej części zakupu samochodu boi się najbardziej, nie taki diabeł straszny.
Kupujący ma kilka obowiązków. Pierwszy z nich, oczywiście oprócz zapłaty umówionej ceny, to wybór zakładu ubezpieczeń, od którego wykupimy OC. Kupujący ma dwie możliwości – może pozostać w tej samej ubezpieczalni, co dotychczasowy właściciel i korzystać ze składek opłaconych przez sprzedającego. Warto jednak udać się do zakładu ubezpieczeń i poinformować o zmianie właściciela pojazdu, zostaniemy wpisani w polisę, a składka może zostać przeliczona na nowo (co spowodować może, w zależności od zniżek, jakie przysługują nowemu właścicielowi, zwrot kupującemu części składki lub obowiązek uiszczenia przez nowego właściciela dopłaty). Trzeba pamiętać o samoodnawialności umów OC: Now, new research in rats shows that exposure to stimulant drugs such as cocaine can impair the ability of specific brain cells to change as a consequence of experience. umowa odnowi się automatycznie, jeśli nie zostanie wypowiedziana najpóźniej w ostatni dzień okresu, na jaki została zawarta. Samo wykupienie OC u innego ubezpieczyciela nie powoduje wygaśnięcia poprzedniej polisy, co może spowodować obowiązek podwójnego płacenia. Jeśli więc kupujący nie chce przejąć OC po sprzedającym i wybiera inny zakład ubezpieczeń, powinien w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu wypowiedzieć umowę ubezpieczenia (jeśli wcześniej nie zrobił tego sprzedający na podstawie oświadczenia kupującego dotyczącego rezygnacji z obecnej polisy). Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela? Jeśli kupujemy pierwszy samochód albo nie mamy jeszcze maksymalnych zniżek. Chodzi o to, że ubezpieczalnie uwzględniają tylko pełne lata ubezpieczeniowe przy obliczaniu okresu bezszkodowej jazdy. Jeśli kupujemy pojazd, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, musimy je wykupić jak najwcześniej, najlepiej już w dniu zakupu samochodu – za brak ważnego OC na nowego właściciela pojazdu może zostać nałożona kara.
Kolejny obowiązek to zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni od dnia zakupu. Potrzebne będą następujące dokumenty: dowód własności pojazdu (faktura, rachunek, umowa), dowód rejestracyjny (z ważnym przeglądem technicznym lub z wpisem o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu), ważna polisa OC, dowód osobisty).
Ostatnia formalna kwestia to opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (pcc) w wysokości 2% wartości zakupionego samochodu. Kupujący ma na to 14 dni od zawarcia umowy i może dokonać wpłaty albo w kasie właściwego urzędu skarbowego albo przelewem na konto takiego urzędu. Od podatku zwolniona jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowanie nie przekracza 1000zł (kupujemy samochód do wartości 1000zł, nie zapłacimy pcc).
Jeśli spełnimy wyżej opisane obowiązki, możemy ze spokojem wyruszyć na polskie drogi. No może nie ze spokojem, bo wiadomo jak jest na polskich drogach, ale przynajmniej z przekonaniem, że wszelkie formalności, jakie wymagane są przy zakupie samochodu zostały przez nas załatwione.